• https://www.facebook.com/orduulubeytv
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05443345252
  • https://twitter.com/OrduUlubeyTv?s=09
  • https://www.instagram.com/orduulubeytv
  • https://www.youtube.com/channel/UC1bzmqdZw5Cl40fzEyf8HXw

EKONOMİ ZORLAŞTI FUTBOL BİTTİ

Ulubey Yeni Dönem Gazetemizin bu haftaki spor konuğu eğitimci bir ailenin çocuğu olduğu kadar asker kökenli bir kardeşimiz Doğan bacaksız oldu.

 

Ulubey Yeni Dönem Gazetemizin bu haftaki spor konuğu eğitimci bir ailenin çocuğu olduğu kadar asker kökenli bir kardeşimiz Doğan bacaksız oldu. Uzun süre Ulubey Gençlik takımında sağ bek olarak görev yapan Doğan Bacaksız ile eski günleri yad ettik. Doğan Bacaksız ile yapmış olduğumuz sohbet dolu röportajı siz değerli okurlarımızla paylaşıyoruz.

   

29 Ocak 1970 yılında anne ve babamın öğretmen olması nedeniyle Kardeşler köyünde dünyaya geldim. Altı yaşıma kadar Kardeşler köyünde kaldık. Anne ve babamın tayinlerinin Karakoca mahallesine çıkmasıyla birlikte Ulubey’e taşındık. İlk, orta ve lise eğitimimi Ulubey merkezde yaptım.  1990 yılında vatani görevimi yapmak için Amasya-Er yatağında acemilik dönemini yaptıktan sonra usta birliği için Kırklareli-Babaeski ilçesine gittim. Burada 15 ay kaldıktan sonra tekrar Ulubey’e döndüm. Burada 3 yıl taksicilik yaptıktan sonra askeri sınava girdim. 1994 yılının Kasım ayı sonundan itibaren Uzman çavuş olarak göreve başladım. Yaklaşık 22 yıl Türk Hava Kuvvetlerinde Amasya-Merzifon ve Ankara-Akıncı hava üssünde görev yaptıktan sonra 2016 yılında emekli oldum. Emekli olduktan sonra memleketim olan Ordu’ya taşındım. Bir oğlum birde kızım var. Oğlum ve kızım üniversite tahsillerini sürdürüyorlar. 2018 yılında eşimle birlikte Ordu merkezde çeyiz üretimi üzerine iş yapıyoruz.

 

FUTBOLLA OKULU BİR ARADA GÖTÜREMEDİM

 

  Futbol merakım çok küçük yaşlarda başladı. 4-5 yaşlarında dayımın oğlu olan Necmettin Şimşek’in çekmecelerinde Fenerbahçe’nin boy boy posterleri vardı. Futbolcuların da neredeyse tamamı uzun saçlıydı. Ben o renklere çocuk yaşlarda aşık oldum. Hatta o kartpostallardaki futbolcular gibi uzun saç bırakıyordum. Dayımın oğlunun çekmecesindeki uzun saçlı Fenerbahçeli futbolcular benim idollerim olmuştu. O dönemlerden beri hep futbolun içerisinde kaldım. Eğitim ve futbolu ikisini bir arada götürmedik. Ne futbolcu olabildik ne de doğru dürüst bir meslek sahibi olabildik.

 

OSMAN VE YAŞAR HOCANIN BİZLERDE EMEKLERİ ÇOKTUR

 

   Spora ilkokul yaşlarında başladım. O dönemler Osman hoca bize jimnastik üzerine eğitim vermişti. Orta ve lise yıllarımızda kulakları çınlasın Yaşar hocamızın sayesinde sporun çok sayıda branşlarını başarıyla yaptık. Yaşar hoca tarih öğretmeni olmasına rağmen o da spor aşığı bir insandı. Onun teşviki ile birlikte atletimizim in çok sayıda branşlarında, masa tenisi olmak kaydıyla sporun her branşında yer aldık. Yaşar hocamız bizi kahvehaneymiş, içkiymiş, sigaraymış bizi bunlardan uzak tuttu. İçimize spor aşkını soktu. Şuanda ellili yaşlarda olmamıza rağmen sporun peşinde koşmaya devam ediyoruz.

 

ŞİMDİKİLER HAVLUSUNU BİLE KULÜPTEN BEKLİYOR

 

Çoğu gençler sporu spor olarak yapmıyorlar. Yaptıkları spora ticaret gözüyle bakıyorlar. Bir an önce para kazanıp meşhur olalım yolundalar. Biz bu işi zevk için yapıyorduk. Çoğu zaman cebimizden para verirdik. Maçlara giderken araba parasını cebimizden verirdik. İlçemiz rakım olarak yüksek olduğu için Ulubey’e çok kara yağardık. Bazen antrenmanlarımızı Ordu’da yapardık. Antrenmanlara giderken minibüsün  parasını futbolcular olarak bizler verirdik. Topu, formayı, kramponu herkes cebinden karşılardı. Şimdikiler havlusunu bile kulüpten bekliyor. Biz çamurda çorakda top oynardık. Şimdikiler ise yemyeşil zeminlerde futbol oynuyor. Biz o sahaları rüyamızda göremiyorduk.

 

TAKIMIN İÇERİSİNDE DOĞRU DÜRÜST ULUBEYLİ YOK

 

 Ulubey Belediyespor’un bu sezon BAL Liginde oynayacak olması bizleri heyecanlandırıyor. Bu işin bir de ekonomik boyu var. Bu işi nasıl yapacaklar, bu işin üstesinden nasıl gelecekler. Kadroya baktığınız zaman kadro içerisinde doğru dürüst Ulubeyli olmadığını görmek bizleri üzüyor. Bizim zamanımızda merkez harici futbolculara bile yabancı gözüyle bakılıyordu. Takımın içerisinde Ulubeyli olmaması beni üzüyor. Ulubey’in çocuğu kendi takımında daha istekli, daha yürekli oynar. Takım 2.Amatörde oynasın, Ulubeyli gençlerle oynasın. 

 

TOPA DOKUNABİLMEK İÇİN ANTRENMANLARA GİDERDİK

 

   Futbol merakı bende çok küçük yaşlarda başladı. O dönemler Ulubey Gençlikspor’da oynayan ağabeylerimizin antrenmanlarına giderdik. Oyun sahasının dışarısına çıkan topa bir kere vurabilmek, dışarı çıkan topu tutup ağabeylerimize vermek için antrenman kaçırmazdık. O dönemlerde Ulubey Gençlikspor forması giyen çok sayıda ağabeylerimiz Orduspor’a transfer oldu. Mesela Ertan Kalay, Turgay Poyraz, Öner Piroğlu, Kemalettin Kırmanoğlu, Namık Kemal Poyraz, Şakir Yılmaz, Tuncer Kara, Ünal Kotan gibi futbolcular bu camiadan çıktı. Ulubey Gençlikspor bir ara sahipsiz kalınca Orduspor’da bu dönemlerde bitti.

 

EKONOMİ ZORLAŞTI FUTBOL BİTTİ

 

   Her geçen gün daralan ülke ekonomisi ne yazık ki futbolu da olumsuz yönde etkiledi. Başta aileler tercihini futbol yerine çocuklarını eğitime, okullara yönlendirince ilimizde ve ülkemizde futbolcu yetişmez oldu. Bir yandan da semt sahaları yok oldu. Şimdi top oynamaya kalksan Cumhuriyet mahallesinin en ücra yerlerine gitmek zorunda kalıyorsun. Gençlerimiz, çocuklarımız kimleri nasıl izleyecek de onlara özenecek. Gençler sokaklarda futbol oynayanları görmediği için zamanlarının büyük bir bölümünü ellerindeki telefonlarla geçiriyor.

 

 

111 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın