• https://www.facebook.com/orduulubeytv
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05443345252
  • https://twitter.com/OrduUlubeyTv?s=09
  • https://www.instagram.com/orduulubeytv
  • https://www.youtube.com/channel/UC1bzmqdZw5Cl40fzEyf8HXw

ULUBEYİMİZİ ESKİ GÜNLERİNE GETİRMEK ADINA BURADAYIM

Ulubey Yeni Dönem Gazetemizin bu haftaki konuğu Ulubey Cevizlik mahallesi kütüğüne kayıtlı, Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Ulubey Belediyesi meclis üyesi mimar Hüsnü Atakan Kılıç oldu.

 

Ulubey Yeni Dönem Gazetemizin bu haftaki konuğu Ulubey Cevizlik mahallesi kütüğüne kayıtlı, Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Ulubey Belediyesi meclis üyesi mimar Hüsnü Atakan Kılıç oldu. Ulubeyli olduğunu Ulubey belediye meclis üyesi olduğunda hatırladığını söyleyen Atakan Kılıç’ın hayat hikayesini ve Ulubey ile ilgili olarak duygu ve düşüncelerini kendi ağzından dinleyelim.

Ben 1977 Ulubey-Cevizlik mahallesi doğumlu Hüsnü Atakan Kılıç. Beni herkes Atakan olarak bilse de Hüsnü adını dedemden almışım. Lise bire kadar Ordu’daydık. Babamın milletvekili olması sonrasında Ankara’ya taşındık. Ankara Ayrancı lisesinden mezun olduktan sonra üniversite tahsilimi Yakın Doğu Üniversitesinden mimar olarak bitirdim. Babamın 45 yıllık inşaat mühendisliği hayatı vardı. Biz bu büroyu devam ettirdik. İclal Kılıç ile evlendim. İki kız babasıyım. Hayatımızı onlara endeksledik.

 

MİMAR OLMAMDA BABAM ETKİLİ OLDU

   Babam inşaat mühendisi olduğu için mimar olmamada sanırım bu etkili oldu. Bir yerde babadan oğula geçme gibi bir şey oldu. Saçlarımı mimarlık yolunda kaybettim. Babam bana sadece mimarlığın yanı sıra inşaat mühendisliğini de öğretti. Ben mimarlık tasarımı yapmam gerekirken, babamla oturup demir projesi çiziyorduk. Şuanda mezun olan inşaat mühendislerinden çok daha iyi statik proje okurum. Bu konuda o kadar iddialıyım.

 

KONTENJANDAN BİRİNCİ SIRADAN MECLİS ÜYESİ SEÇİLDİK

  31 Mart seçimlerinde Ulubey Belediyesi kontenjanından 1.sıra meclis üyesi seçildik. Aynı zamanda OBŞB meclis üyesiyim. OBŞB imar komisyonunda görev yapıyorum. Elimizden geldiğince Ordu ve Ulubey’imize hizmet etmeye çalışıyoruz.

 

ULUBEYLİ OLDUĞUMU YENİ ANLADIM

   Nüfus cüzdanımda Ulubey-Cevizlik mahallesi yazsa da Ulubeyli olduğunu belediye meclis üyesi olduğumda anladım. Bu vesile ile de Ulubey’imizin 41 mahallesini tek tek öğrendim. İnsanlarımızın sıkıntıları, dertlerini yerinde izledik, dertlerine çare olmaya çalıştık. Geçmişte Ulubey de 5 tane banka şubesi, sinema, otelin olması, nüfusun 60 binden 20 binlere nasıl düştüğünün peşindeyim. İlçemizin nüfusu heyelan bahane edilerek neden 15 binlere düşmüş? Ben bunun peşindeyim.

 

NÜFUSU GERİ GETİREBİLMEK ADINA BÜYÜK BİR ÇABA HARCIYORUZ

  Ulubey’imizin tarihçesini yakından takip edince son yıllarda çok geriye düştüğümüzü görüyoruz. Ulubey’imizi tekrar eski günlere döndürmek adına meslek yüksekokulunun yapımı adına bayağı risk alıyoruz. Bu konuda kesinlikle nakit olarak para toplanmıyor. Genelde malzeme yardımları alıyoruz. Bu konuda sağ olsun muhtarlarımız köylerden yardım topluyor.  Ulubeyli iş adamlarımız yardım ediyor. Şuana kadar meslek yüksekokulumuz, toplu konut projemiz, sanayi sitesi projemiz, kamp eğitim merkezi projemiz var.

 

YAPTIĞIM PROJELERDEN BİR KURUŞ PARA ALMIYORUM

  Toplu konut projesinde projeyi müteahhide çizdim. Bu projeyi İsa başkanla birlikte müteahhide zorla yaptırdık. Sanırım küçük bir ilçe olduğumuz için olsa gerek, Atakan Kılıç meclis üyesi olur olmaz toplu konutun projesini aldı gibi laflar dolaştı. Bu beni gerçekten derinden üzdü. Bu proje müteahhidin olmasına rağmen ben bu projeden bir kuruş para almadık.

 

PARASI OLAN BURADA DÜĞÜN YAPMIYOR

   Hepinizin bildiği gibi düğün salonunun altında tekstil imalatı var. Düğün salonu belediyeye getirisi olmayıp sade amme hizmeti olana bir yer. Parası olan zaten gelip burada düğün yapmıyor. Gidiyor Ordu’da yapıyor. Bakıyorum düğünler bin lira bin beş yüz lira gibi çok cüzi rakamlara düğün salonu kiralanıyor. Evet Belediyenin amme hizmeti yapması gerekiyor ama insanlarımızın da oraya ilave edilecek 100 kişinin istihdam edilmesini de düşünmeleri gerekir. İnsanlarımızın krizden beslenmeye çalıştıklarını da anlamış değilim.

 

YENİ PROJEMİZİ HAYATA GEÇİRMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

  Kompleks bir projemizin olduğunu daha önce belirtmiştik. İnsanımız acele etmesin, Ulubey’imiz adına güzel işler yapıyor, yapmaya da gayret gösteriyoruz. Bu projemizin içerisinde düğün salonumuz, kafeteryamız, konferans salonumuz, önünde parkımız var. Bu projeyi yakında herkesle paylaşacağız. Bu işi kısa zamanda bitirmeyi planlıyoruz. Bu projenin hemen yakınında sanayi sitesi konusunda çalışmalarımız aralıksız sürüyor. Palet atölyesinin olduğu alanı OBŞB sinden devir aldık. Vatandaşın oradan çıkmasını bekliyoruz. Burada ilk etapta 22 tane sanayi dükkanımız var. Burasının anayola yakın olması çok önemliydi. Bunu belediye meclisinde oy çokluğu ile karar aldık. Burada amacımız şehir içerisindeki sanayi tarzı dükkanları oraya taşımak.

 

ULUBEYİ HEP BİRLİKTE BU HALE GETİRDİK

   Ulubey’in geçmişini büyüklerimizden dinlediğimde çok üzülüyorum. Bir evlik arsa Ulubey’de 10 lira iken Ordu’da 7 liraymış. Bu işin partisi martisi yok. İlçemizin bu duruma gelmesi Ordu’ya yakınlığından mıdır, her ne ise Ulubey’imizi hep birlikte el birliği yaparak eski şaşalı günlerine döndürmemiz gerekiyor. Mimar Atakan Kılıç olarak bu konuda üzerime ne düşüyorsa yapmaya hazırım. Benim derdim Ulubey’imizin eski nüfusunu geri getirmek. İsa başkanımla birlikte bunun peşindeyim.

 

BENİM İŞİM YOL, SU PEŞİNDE KOŞMAK DEĞİL PROJE ÜRETMEK

   Benim asli görevim OBŞB sinde Ulubey’i temsil etmek olduğu kadar Ulubey nüfusunu geri getirmek adına projeler üretmek. Şu saate kadar toplu konut olmamış. Sanayi ile ilgili bir atılım yapılmış bu proje yarım kalmış. Benim asıl silahım Ulubey meslek yüksekokulu. Bu projeyi kendim tasarladım. Burada hedef 700 öğrenciyi bu okula kazandırmak. Konferans salonları, 16 adet sınıfı olan, 6 tane laboratuvarı olan, 30 tane akademik odası olan, yemekhanesinden tutun da otoparkına, sığınağına kadar planlanmış bir proje.

 

MEYDAN CAMİ PROJEMİZ VAR

   Meslek yüksekokulumuz inşaatının bitimiyle birlikte şu anki belediye binamızın olduğu yere Ulubey ilçesine yakışır bir cami projemiz var. Ne yazık ki cenaze namazlarımız belediyenin önünde kılınıyor. Cenaze namazı kılınacak bir camimiz yok. Camimiz var ama namazı yolda kılıyoruz. Bu caminin altı otoparklı olacak. Burada şunu da söylemeden geçemeyeceğim” Ulubey de otopark yok” .Sadece yolları ve kaldırımları düşünerek  insanlar bir şeyler yapmaya imal etmeye çalışıyor. Ben öyle bir şey düşünmüyorum.

SEYİR TERASI PROJEMİZ VAR

   Yüksekokulumuzun hizmete girmesiyle birlikte Seyir terası gibi projelerimiz daha da anlam kazanmış olacak. Gençlerimiz buralarda hoş vakit geçirebilecek. Bu projenin ihalesi yapılmış olup inşaatına başlandı. Biz el birliği yaparak Ulubey’imizi hizmet anlamında diğer ilçelerin üzerinde tutmak adına gecemizi gündüzümüze kattık. Bazen bize soruyorlar, Ulubey için ne yaptınız? Bugün meslek yüksekokulu, toplu konut, Ulubey devlet hastanesi bizzat İsa Türkcan’ın şahsi çabaları sonrasında oldu. Biz başkanımızla beraberiz, onun arkasındayız. Gücümüz yettiği kadar bu işi yapacağız.

 

İLÇEMİZE YAKIŞIR BİR MÜFTÜLÜK BİNASI YAPTIRIYORUZ 

   Mevcut müftülük binamız ekonomik ömrünü tamamlamış. Bu bina 1950 li yıllarda yapılmış. Mevcut bina günümüz şartlarında bazı şeyleri kaldırmıyor. Dolayısıyla bu konuda proje hazırladık. Gayet modern bir bina olacak. Bu bina içerisinde 175 kişilik konferans salonu, spor salonu, kuran kursları, diyanet vakfı, özellikle gençlik merkezi ve müftülük lojmanının olduğu toplamda 2 bin metre karelik inşaat alanı. Bu bina mevcut binanın kenarına yapılacak. Arazimiz eğimli olduğu için 9 metre kodumuz var. 4 kat yolu üstüne 3 kat yolun altına olmak kaydıyla toplamda 7 kat üzerine olacak. Binamızın alt katında otopark ve sığınağımız olacak. Bu da Ulubey’e yakışan bir proje olacak.

 

1/5000 İMAR PLANIMIZI HAZIRLIYORUZ

  Daha önce bu konuda 1/2000 lik bir çalışma olmuş. Şimdi ise Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımızın talimatları doğrultusunda Ulubey ve diğer ilçelerin yerleşim yerlerinin sıkışması anlamında yeni yerleşim yerleriyle ilçelerimiz nefes almış, genişlemiş olacak. Bu anlamda 1/5000 lik imar planımız iller bankasında taslak halinde. Bizde bununla ilgi olarak sanayi alanları, toplu konut alanları gibi yerleri işaretleyeceğiz. Bu plan iller bankasından gelip büyükşehir meclisinin onayından geçirilerek halkımıza sunacağız. Daha sonra 1/1000 lik plan yapılacak. Bunun bir nevi imar revizyonu olduğunu söyleyebiliriz.

 

 

 

275 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın