• https://www.facebook.com/orduulubeytv
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05443345252
  • https://twitter.com/OrduUlubeyTv?s=09
  • https://www.instagram.com/orduulubeytv
  • https://www.youtube.com/channel/UC1bzmqdZw5Cl40fzEyf8HXw

TARIMA HAYVANCILIĞA DÖNMEMİZ LAZIM

Ulubey Yeni Dönem Gazetesine özel açıklamalarda bulunan Ulubey Muhtarlar Derneği Başkanı ve aynı zamanda Elmaçukur mahallesi muhtarı Osman Karaca

 

Ulubey Yeni Dönem Gazetesine özel açıklamalarda bulunan Ulubey Muhtarlar Derneği Başkanı ve aynı zamanda Elmaçukur mahallesi muhtarı Osman Karaca beşinci kez yapmış olduğu muhtarlık sürecinde yaptığı ve yapmak istediği hizmetleri siz değerli okurlarımızla paylaşıyoruz. Öncelikle Osman Karaca kimdir gelin hep birlikte Ulubey Muhtarlar Derneği Başkanı Osman Karaca’nın hayat hikayesini kendi ağzından dinleyelim.

   1968 yılında Ulubey ilçemize bağlı Elmaçukur mahallesinde dünyaya geldim. İlkokulu köyümde okudum. Orta ve lise tahsilimi çok sevdiğim Ulubey ilçemde tamamladım. 1988 yılında vatani görevimin acemilik bölümünü yapmak için Bilecik’e gittim. Usta birliğimi ise Diyarbakır-Silvan’da Jandarma eğitim çavuşu olarak yaptım.  Askerlik dönüşü 1991 yılında Ordu-Ulubey arasında minibüsçülüğe başladım. 1996 yılında evlendim, üç çocuk babasıyım. O gün bugündür Ordu-Ulubey arasında minibüsçülük faaliyetimizi devam ettiriyoruz.

 

SEÇİMLERE BİR HAFTA KALA ADAYLIĞIMI AÇIKLADIM

  1999 Yılında seçimlere bir hafta kala muhtarlık adaylığımı açıkladım ve de o yıl Elmaçukur mahallesi muhtarı oldum. O gün bugündür görevimi en iyi şeklide icra etmeye çalışıyorum. Muhtarlık konusunda en ufak bir düşüncem yoktu. O dönemlerde minibüs şoförlüğü yapıyordum. Vatandaşların istekleri doğrultusunda seçimlere bir hafta kala aday oldum ve o gün bugündür Elmaçukur mahallesi muhtarlığı görevini sürdürüyorum. Muhtarlık aklımdan geçen bir şey değildi ama köy halkının taktiri, teveccühü sayesinde bu işe koyulduk. Pişman mıyım? Asla. Mahalleme hizmet etmiş olmanın onurunu ve gururunu yaşıyorum. Bilindiği gibi muhtarlık gönül işi. Bu işi de seve seve yapıyoruz.

 

ELEKTRİK SORUNUNU KÖKTEN ÇÖZDÜK

  Muhtar olduğumda mahallemizde bir tane trafo vardı. Şimdi mahallemizde beş tane trafo var. Bu vesile elektrik kesintileri konusunda epeyce bir yol almış olduk. Hatları sil baştan yenilettik. Demir olan yere yeni demir, ağaç olan yerlere yeni ağaç direkler diktirerek elektrik hattımızı sil baştan yeniletmiş olduk. Böylelikle elektrik sorununu kökten çözdük.

 

SU KONUSUNDA KİTAP YAZILIRDI

   Su konusunda ciddi sıkıntılarımız vardı. Allah rahmet eylesin kardeşler mahallesi eski muhtarı Osman Poyraz, Allah sağlık sıhhat versin Oyumgürgen mahallesi eski muhtarı Mustafa Güngör’le birlikte o dönemler üçümüz kafa kafaya verip Gölköy-Konak mahallesinden su getirttik. Bu su konusunda kitap dahi yazılırdı. Suyumuzun böyle bir hikayesi var. Bu su şimdi Altınordu Belediyesi sınırları içerisinde bulunan bazı mahallerin su ihtiyacını karşılıyor. İyi ki de bu suyu getirmişiz. Bu sudan Ulubey’de,  Altınordu Belediyesi sınırları içerisindeki bazı mahallelerin su ihtiyaçlarını karşılıyor. Bu su için o dönemde büyük emek sarf ettik. O zamanki siyasiler olsun, belediye meclis üyelerimiz olsun kaymakamımız olsun bizlerden desteklerini esirgemediler. Şuan itibarıyla suyumuzun tam anlamıyla aktığını söyleyemeyiz.

 

BAĞLANTI YOLLARINI KISALTTIK

Yollar konusuna gelince, yeni muhtar olduğumda, Şıhlar-Elmaçukuru arasında 6-7 kilometre mesafedeki bağlantı yolumuzu iki kilometre mesafeye indirdik. Keza 15 kilometrelik Elmaçukur-Oyumgürgen bağlantı yolunu iki buçuk kilometreye düşürerek mahalle halkımızın hizmetine sunduk. Mahalle aralarında genişletme ve beton yol çalışmalarımız oldu.  

 

MAHALLE HALKIMIZA YAKIŞIR BİR CAMİ YAPTIRDIK

1956 yapımı bir camimiz vardı. Üstten su verdiği gibi yan tarafları patlamış olan bir camimizin bizlere yakışmayan bir görüntüsünden kurtulmak adına bu camimizi yıkıp yenisini yaptırdık. Kurmuş olduğumuz dernek sayesinde mahallemize çok güzel bir eser kazandırdık. An itibarıyla cami inşaatımız tam anlamıyla bitmedi. Bu alana sadece cami yapmakla kalmadık o alana çok güzel bir alan kazandırmış olduk. Bundan 3 yıl önce o alana gelenler şimdi orayı tanıyamazlar. Bu konuda emeği geçen herkese şahsım, azalarım ve mahalle halkım adına teşekkür ederim. Cami inşaatımız biter bitmez camimizin açılışını hep birlikte açacağız.

 

SARPDERE-DAMARLI-ÇATALARMUT YOLUMUZUN YAPIMINA BAŞLADIK

  Ben bu yolun platform başkanıyım. Özellikle son bir haftada yol konusunda yoğun çalışmalarımız var. Daha önceleri bu yolun yapımı konusunda çok çalışmalar oldu ama başarılı olunamadı. Bizler muhtarlar ve dernekler olarak bir araya gelerek ciddi bir toplantı sonrasında güzel bir yol izledik. Çok şükür ki karayolları ekibi son bir haftadır Akoluk mevkiinde çalışmalarına başladı. Biz bu yolun tamamını genişletme yapmıyoruz. Bu yolun dar olan ve virajlarda genişletme çalışmaları yapılacak. Yetersiz olan bölümlerde vatandaşın mükâfatı ile bu yolda ciddi bir çalışma yapacağız. Problem olan yerleri hep birlikte el birliği ile ortadan kaldıracağız. Akabinde sıcak asfaltı, bariyerleri ve çizgisi ile beraber bu yolu tamamlamaya çalışacağız. Bu yolu kullanan 28 adet mahallemiz var. Bu yolda şuana kadar 60’ın üzerinde ölümlü kazalar meydana geldi. Özellikle kış aylarında Sayacabaşı mevkiinde yaşanan sis ve buzlanmalar nedeniyle Gölköy ve Mesudiye seferleri bu yoldan sağlanıyor. Bu yolun yapımında emeği olan en küçük birimden en büyük birime kadar herkese ayrı ayrı teşekkür ederim. Bu yolun bir an önce bitmesini istiyoruz.

 

SON İKİ YILDIR KÖYLERİMİZ ŞENLENMEYE BAŞLADI

   Son iki yıldır köylerimiz şenlenmeye başladı. Özellikle pandemi nedeniyle köylere göçler başladı. İnsanlar köylerine evler yapıyor, çevre düzenlemesi, bağ bahçe yapıyorlar, hayvancılık yapıyorlar. Köylere hatırı sayılır bir oranda geri dönüş oldu. Köylere öğrenci bazında dönüş olacağını sanmıyorum. 41 mahallemizin sadece 3 tanesinde okul var. Diğer mahallelerdeki atıl okullar şimdi mahalle heyetleri tarafından sosyal tesis anlamında çalışmalarının olduğunu gözlemliyoruz. 

 

ON NUMARALI BİR TESİS YAPMAYI DÜŞÜNÜYORUM

   Mahallemiz ana yol üzerinde olduğu için şu anki camimizin yanına 10 numaralı bir tesis yapmayı düşünüyorum. Camimizin etrafı yaklaşık bir milyon lirayı bulacak olan çevre düzenlemesinin ardından 10 numaralı bir yer olacak. Yeni yapacağımız yerde muhtar evi yapmayı düşünüyorum. Allah izin verirse Eylül ayından itibaren orada kendim olamasam en az bir azamız orayı açık tutacak. Anlayacağınız mahalle halkımıza 7/24 hizmet vermiş olacağız. Sabah 8 akşam 5 olmak üzere muhtar evimiz açık olacak.  

 

TARIMA HAYVANCILIĞA DÖNMEMİZ LAZIM

   Biz geçmiş tarihlerde çobanlık yaptık. Çobanlık yaptık derken her evde en az 5-6 hayvan olurdu. Biz kendi hayvanlarımızın çobanlığını yaptık. Şimdi mahallemizde toplasan en fazla 8-10 hayvan var. Yoğurt, süt, yumurta ilçelerden köylere getiriliyor. Benim babamın burada köyde bakkalı var. 50 yıldır burada bakkalcılık yapıyor. Bu bakkalı kapatmayı düşünürken pandemi esnasında o bakkala ciddi anlamda ihtiyaç olduğunu gördük. İnsanlar geldi ihtiyaçlarını oradan karşıladı. Ne istediğini de orada buldu.

 

BİR HAFTADA BİR MİNİBÜS DOLUSU YUMURTA ALIR SATARDIK

   Minibüsçülüğe başladığım dönemlerde de babamın köyde bakkalı vardı. Babam bir hafta içerisinde köylüden topladığı yumurtayı minibüsle Ulubey’e götürürdük. Belki inanmayacaksınız ama bir haftada bir minibüs dolusu yumurtayı Ulubey’e ben götürürdüm. Şimdi tam tersini yaşıyor, ilçeden köyümüze koliler dolusu yumurtalar Ulubey ve Ordu’daki marketlerden getiriliyor. Maalesef köylerimizde tarım ve hayvancılık bitti. Umarım pandemi neticesinde köylere dönüşün hızlanmasıyla birlikte tarım ve hayvancılık anlamında eskiye dönüş olur diye düşünüyorum.

 

 

107 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın