• https://www.facebook.com/orduulubeytv
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05443345252
  • https://twitter.com/OrduUlubeyTv?s=09
  • https://www.instagram.com/orduulubeytv
  • https://www.youtube.com/channel/UC1bzmqdZw5Cl40fzEyf8HXw

ULUBEY’İ ALMANYA’YA TAŞIYAN ADAM

Gazetemizin Yurtdışı bu haftaki yurtdışı konuğu Almanya Essen’de yaşayan Ulubey Kumrulu mahallesinden Coşkun Kılıç.

 

Gazetemizin Yurtdışı bu haftaki yurtdışı konuğu Almanya Essen’de yaşayan Ulubey Kumrulu mahallesinden Coşkun Kılıç. Kumrulu’da doğan Coşkun bey ilk ve ortaokulu Ulubey’de, liseyi de Ordu’da okur. Kısa bir dönem Ulubeyspor’da futbol oynar askerlik hizmetini müteakip gurbetçi Nurgül hanım ile hayatını birleştirir. Evlendikten sonra gurbet serüveni başlar.

 

Coşkun beye hep Ulubey hasreti ağır gelir. Lakin bir yanda ekmek mücadelesi var. Ulubey’e dönmek de onun için zordur. O zaman Ulubey’i oraya taşımak gerekir diye düşünür ve başlar çalışmalara. Önce bir metal firmasında ardından da arabalara kilit üreten bir firmada kontrolör olarak iş hayatını sürdürür. Yirmi altı yıl  bu firmada çalışır. Bu süreçte dörtyüzmetrekarelik bir hobi bahçesi edinir. İşte Ulubey’i taşıma hikayesi burada başlar.

 

Coşkun Kılıç’ın yurtdışı temsilcimiz Bülent Aksoy ile yaptığı söyleşide Coşkun bey, bir valizin dibinde getirdiği iki kök fındığı 6 ocağa çıkardığını buradan da her yıl Ulubey ağzı ile bir teneke çeş fındık aldığını söyledi. Toprağın çok verimli olduğunu söyleyen Kılıç evinin bahçesini de değerlendirir ve neler götürmez ki Ulubey’den taflan ,töngel ,Ulubey ağzı ile Uvaz dediğimiz küçük hurma, Trabzon hurması ,galdirik sakarca, melocan ,baldıran,incir vişne, şeftali, pancar, pezik, dut gibi bir çok sebze ve meyvenin yanı sıra bunları yapmak için güzel bir kuzine soba bile götürür. Arıcılığıda es geçmez Arıcılar birliğine üye olur bir kovan la başladığı arılarını on beş kovana kadar çıkarır. Yetiştirdiği sebze ve meyvede kimyasal gübre ve ilaç kullanmadan doğal gübre ile yetiştirir. Yaklaşık yirmi yıldır bu işleri profesyonel hale getirir ve ticaretini yapar. Doğal sirke, pekmez ve bal üretimi gibi kendi ürettiği ürünleri hem kullanır hem de pazarlamaya başlar. Bu uğraşların kendilerini rahatlattığını söyleyen Kılıç stresten uzak mütevazi yaşantısında bir çok belgesel çekimlerine de konu olur. Hatta Almanlarında ilgi odağı olur. Onlara pancarı öğretir ve yedirir.

 

Eğitime büyük önem veren Coşkun Kılıç biri öğretmen biri Essen Üniversitesi’nde öğretmenlik okuyan bir diğeri ise Fen Lisesi’nde okuyan üç kız ve Alman Emniyet biriminde Komser bir erkek evlat sahibidir.

 

Halen fındık üzerine kalite, koruma ve daha az işçilikle verim alma konularında araştırmalar yapmakta ve Almanların diğer ürünlerin üretimindeki tekniklerini incelemektedir. Bunlarla ilgili toplantı ve sempozyumları takip etmektedir.

 

Renkli bir kişilik olan Coşkun Kılıç a bizde başarılar diliyoruz

 

 

122 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın