• https://www.facebook.com/orduulubeytv
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05443345252
  • https://twitter.com/OrduUlubeyTv?s=09
  • https://www.instagram.com/orduulubeytv
  • https://www.youtube.com/channel/UC1bzmqdZw5Cl40fzEyf8HXw

YOLBAŞINI ÖRNEK BİR MAHALLE YAPACAĞIM

Ulubey Yeni Dönem Gazetemizin bu haftaki konuklarından bir tanesi Yolbaşı mahallesi muhtarı Macit Mustafa Mercan oldu.

 

Ulubey Yeni Dönem Gazetemizin bu haftaki konuklarından bir tanesi Yolbaşı mahallesi muhtarı Macit Mustafa Mercan oldu. Yolbaşı mahallesinde ikinci kez muhtar olan Macit Mustafa Mercan’ın hayat hikayesini kendi ağzından dinleyelim.

 

   1965 yılında Yolbaşı mahallesinde dünyaya geldim. İlkokulu Yolbaşı mahallesinde, orta ve lise tahsilimi Ulubey merkezde yaptım. Gurbetçi bir babanın oğluyum. Rahmetli babam Ali Mercan yıllarca Almanya’da çalıştı. İzine geldiği bir süreçte gecenin bir yarısında rahatsızlandı. Kendisini hastaneye yetiştiremedik. Bizlerin geleceği için yıllarca gurbet hasreti çektiğimiz babamıza olan özlemimizi gidemeden aramızdan ayrılışını bir türlü unutamıyorum. 1985 yılında vatani görevimi yapmak için Isparta’ya gittim. Usta askerliğimi ise İzmit’te yaptım.

 

  Vatani görevimin ardından evlendim. Dört kız babasıyım. Kızlarımın bir tanesi doktor, bir tanesi öğretmen, bir tanesi üniversiteyi bitirdi Polis olmak için atama bekliyor, diğer kızım ise Türk Telekom çağrı merkezinde yönetici.

 

YOLBAŞI SOSYAL TESİSLERİNİ HİZMETE AÇTIK

   Muhtarlıkta ikinci dönemim. Bu süreçte atıl halde olan okulumuzu yeniden dizayn ederek mahalle halkımızın düğün, nişan vs. gibi hizmetlerinde kullanılması için yeniden yaptık. Sosyal tesislerimizin 7 bin metre kare olan bölümünün tamamını tel örgülerle korumaya aldık. Yine bu alan içerisinde parke döşeme yapıldığı gibi bu alan çocuk parkı yapıldı. Bu konuda her zaman yanımda olan mahalle halkıma çok teşekkür ederim.

 

GRUP YOLUMUZ BİTMEK ÜZERE

   Yolbaşı-Kıran Yağmur bağlantı yolumuzun genişletilmesi anlamında sona yaklaştık. İnşallah bu yolu asfalt yaparak her iki mahalle halkını bir birleriyle kucaklaştıracağız. Yine bu yol güzergahında yer alan yerlerdeki perde duvar çalışmaları ile yolumuz görsel olarak da hoş bir görüntüye kavuştu.

 

   Mahalle aralarındaki beton yol çalışmalarımıza kaldığımız yerden devam edeceğiz. Bu konuda bizlerden desteğini esirgemeyen belediye başkanımıza teşekkür ederim.

 

SUDA AŞIRI DERECEDE ISRAF OLUYOR

 

   Elektrik konusunda diğer mahallelere oranla şanslı sayılırız. Ara sıra ufak tefek aksaklıklar olsa da bunu bir türlü çözüyoruz. Su konusuna gelince kullanılan suyun kat kat fazlası israf ediliyor. Mahallemize gelen su diken aşağı geldiği için tazyikli geliyor. Boruların büyük bir bölümü kalitesiz borulardan oluştuğu için sık sık patlamalar oluyor. OSKİ oluşan arızaları yapıp gidiyor. Ertesi günü yine aynı yerlerden patlama olduğu için kullandığımız suyun 3 hatta 5 katı israf  oluyor. Haliyle bu görüntü bizleri üzüyor. Bu konuda mahalle halkımızdan kaliteli borular kullanmalarını istedik. Bu konuda da patlamaların az olması bizleri haliyle memnun ediyor.   

 

OKULLARIN KAPANMASIYLA BİRLİKTE KÖYLERİMİZ BOŞALDI

   Yolbaşı mahallesi okulumuz Ulubey ilçemizin en köklü okullarındandı. Diğer köy okulları gibi bizim köy okulumuz da yıllar öncesinde kapandı. Köyümüzde 3 bakkal, 2 kahvehane, 1 fırın vardı. Şimdi bu işletmelerin tamamı kapalı. Bu bizleri haliyle üzdü. Cami yanları cıvıl cıvıl olurdu. Okulumuz, bakkallarımız, kahvehanelerimiz ve fırınımız kapanmakla kalmadı camide namaz kılacak kimsemiz kalmadı. Gönlüm mahallemizin oklunun açılması yanında ama bunun çok zor olacağını hatta imkansız olacağını biliyorum.

 

OKULLARIN KAPANMASIYLA BİRLİKTE TARIMDA BİTTİ

  İş köy okullarının kapanmasıyla kalmadı mahallemizde tarım da kalmadı. Yolbaşı mahallemiz 150 hane civarında. Kuzeyinde Karakoca, Güneyinde Kalicak, doğusunda Kıranyağmur, batısında ise Kardeşler mahalleleri bulunuyor. Mahalle sınırlarımız içerisinde başka bir köylünün arazisi bulunmamaktadır. Mahalle halkımızın çoğunlukla çevre köylerde arazisi bulunmaktadır. Mahalle halkımızın hatırı sayılır bir bölümü İstanbul-Esenlerde ikamet etmektedirler. Fındıktan fındığa köye geliyorlar. Amacım bu insanları tekrar köylerine geri döndürmek ama gerçekçi olmak gerekirse bu konuda işimin zor olduğunu biliyorum. En azından emekli olanların köylerine dönmelerini arzuluyorum. Pandemi nedeniyle yaşamın köylerde daha rahat olduklarını unutmasınlar.

 

AZALARIMDAN ÇOK MEMNUNUM

 

  Dört tane azam var. Muhtar aza şeklinde değil de abi kardeş ilişkileri içerisinde mahallemize hizmet etmeye çalışıyoruz. Önemli bir konu olduğu anda zaman ve yer ayırt etmeden bir araya gelir, yapılması gerekenler konusunda ortak bir kararda buluşuruz. Ben kendilerinden çok memnunum. Umarım onlarda benden memnundurlar. Bu benim muhtarlıkta ikinci dönemim. Sağlığım el verdiğince mahalle halkımda bana görev verdiği süre içerisinde bu görevi ileriki yıllara taşımak istiyorum.

 

ÇOCUKLARIMI TRAKTÖRDEN KAZANDIĞIM PARALARLA OKUTTUM

   Malum bölge insanımızın ortalama 1-2 ton fındığı oluyor. Arazilerin babadan oğula bölünmesi nedeniyle bölge insanımızın fındık üretimi de azaldı. Traktör konusuna gelince; komşumuz rahmetli Ali Eren (Gır Ali) komşu köylerde traktör varda bizim köyümüzde neden yok deyip dururdu. Bir gün traktör almaya karar verdim. Traktörü almak için Su şehrine benimle birlikte gitmişti. Allah kendisinden bin kere razı olsun. Ben o traktör sayesinde kazandığım paralarla 4 kızımı okuttum. Bazen kendi kendime de soruyorum “ Traktör olmasaydı ben 4 çocuğumu bugünkü şartlarda okutabilir miydim” Traktörü aldıktan sonra bir çok insan beni Traktörcü Mustafa olarak bildi. Muhtar olduktan sonra Traktörcü Mustafa gitti yerine Muhtar Mustafa geldi.

 

 

55 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın