BİYOİNOVASYON MERKEZİ ULUBEY’DE KURULUYOR

Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz’de ilk ve tek olacak olan Biyoinovasyon Merkezi için çalışmaları başlattı. Ulubey’in Akpınar Mahallesi’nde yapılacak olan Biyoinovasyon Merkezi, girişimciler için de uygun laboratuvar ortamı sağlayacak.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz’de ilk ve tek olacak olan Biyoinovasyon Merkezi için çalışmaları başlattı. Ulubey’in Akpınar Mahallesi’nde yapılacak olan Biyoinovasyon Merkezi, girişimciler için de uygun laboratuvar ortamı sağlayacak.

 

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Ulubey Akpınar Mahallesi’nde faaliyete geçecek olan Biyoinovasyon Merkezi, hem modern tarıma geçişte önemli bir eksikliği giderecek hem de girişimciler için uygun laboratuvar ortamı sağlayacak.

 

Ordu Büyükşehir Belediyesi, yenilikçi fikirleri desteklemek ve tarımın gelişimine katkı sağlamak amacıyla biyoinovasyon merkezi kuruyor. Ulubey ilçesine bağlı Akpınar Mahallesi’ndeki 3 katlı bir binada faaliyete geçecek olan Biyoinovasyon Merkezinde yapılacak çalışmalarla birlikte, iklim koşullarından bağımsız olarak yılın tamamında üretim yapma imkanı sağlanacak. Ürünlerden 8-10 kat daha fazla verim alınabilecek.

 

KARADENİZ’DE İLK OLACAK

 

Ordu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Alp, beraberinde Tarım ve Hayvancılık Hizmetleri Dairesi Başkanı Ahmet Ultav ve Yapım İşleri Dairesi Başkanı Dursun Ali Kırmızıtaş ile birlikte Ulubey İlçesi’ne bağlı Akpınar Mahallesi’nde kurulacak olan Biyoinovasyon Merkezi inşaatında incelemelerde bulundu. Çalışmalarla ilgili yetkililerden bilgi alan Genel Sekreter Alp, kurulacak merkezin Karadeniz’de bir ilk olacağını ve tarıma büyük katkı sağlayacağını söyledi.

 

10 KAT DAHA FAZLA ÜRÜN ELDE EDİLEBİLECEK

 

Tarım ve Hayvancılık Hizmetleri Dairesi Başkanı Ahmet Ultav ise yaptığı açıklamada, “Burası eskiden okul olarak kullanılan ama uzun yıllardan bu yana atıl olarak bekleyen boş bir binaydı. Başkanımız sayın Dr. Mehmet Hilmi Güler’in talimatlarıyla, Karadeniz’de ilk olacak bir biyoinovasyon merkezini inşa ediyoruz. İnşallah yakın zamanda tamamlanacak. Bu merkezimizde normal ortamda üretebileceğimiz ürünlerin 8-10 kat daha fazlasını elde edebileceğimiz laboratuvar ortamı oluşturuyoruz” dedi.

 

Eğitim veya bilgilendirme talebi olanlar ise merkeze alınarak önce dijital bir eğitim ve ön bilgilendirme sürecine tabi tutulacak. Sunumlar ve merkeze özel videolarla farkındalık oluşturulup, ardından tüm bu farklı faaliyetlerle ilgili uygulama alanlarına geçilecek. Görsel, işitsel ve uygulamalı eğitimler gerçekleştirilecek. Talebe göre 1 – 3 gün arası eğitimler düzenlenerek, üreticilerin veya iş insanlarının çok düşük maliyetle modern tarım teknolojilerine ulaşabilmelerine imkan sağlanacak.

 

Mikro model tarım tekniklerinin ön planda olacağı Biyoinovasyon Merkezi, doku kültürü laboratuvarı, yatay ve dikey tarım modelleri, Ata Tohum Merkezi, distilasyon birimi, ortak laboratuvar, ortak ofisler ve toplantı salonu/sunum bölümlerinden oluşacak bir kampüs olarak tasarlandı.  Biyoinovasyon Merkezi, bitkilerin toprağa ekimini gerçekleştirmeden ihtiyaç duyacağı besin maddelerinin köklerinin içinde bulunduğu suya karıştırılması şeklinde kontrollü ortamlarda yetiştirilmesine de imkan sağlayacak.

 

 

98 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın