• https://www.facebook.com/orduulubeytv
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05443345252
  • https://twitter.com/OrduUlubeyTv?s=09
  • https://www.instagram.com/orduulubeytv
  • https://www.youtube.com/channel/UC1bzmqdZw5Cl40fzEyf8HXw

KEŞKE O GÜNLERE DÖNEBİLSEK

Ulubey Yeni Dönem Gazetemizin bu haftaki konuğu Necati Türkmen oldu.

 

Ulubey Yeni Dönem Gazetemizin bu haftaki konuğu Necati Türkmen oldu. Fizik olarak arkadaşlarından bir nebze küçük olan Necati Türkmen’in arkadaşları arasındaki lakabı” Boncuk Necati” idi. Hatta bir maçta 25’e yakın ofsayta düşmesi nedeniyle kendisine bir ara” Ofsayt Necati” olarak çağırıldı. Necati Türkmen’i kendi ağzından dinleyelim.

 

  1961 yılında Ulubey’de doğdum. Nüfus müdürü olan amcamın çocuğu olmamasından ötürü beni Şükrü amcama evlatlık vermişler. Amcamın görevi gereği ilkokul 4.sınıfa kadar Gölköy ve Bolamanda sürdürdüğüm ilk okul tahsilimi amcamın ikinci evliliğini yapması nedeniyle gerçek aileme geri döndüm ve tahsilimin kalan bölümünü Ulubey’de tamamladım.

 

  Liseyi bitirdikten sonra vatani görevimin acemilik bölümünü yapmak için İzmir-Bornovaya gittim. Burada acemi birliğimin ardından eğitim çavuşu olarak usta birliğime Erzincan’a gittim. Vatani görevimi tamamladıktan sonra Ulubey’de ticaret hayatına atıldım. Bu işyerinden de emekli oldum. Bu sürede evlendim bir oğlum bir kızım var. Oğlum harita mühendisi kızım ise üniversiteye hazırlanıyor.

 

FUTBOLA KESENEKTE BAŞLADIM

 

  Lise yıllarında okul takımında futbol oynuyordum. Antrenmanlarımızı kesenekte Yaşar Ünal hocamızın nezaretinde yapar, maçlarımızı da orada yapardık. Ulubey Gençlikspor’da antrenmanlarını burada yapardı. Okul maçlarında beni beğenmişler, Ulubey Gençlikspor’da futbol oynamamı istemişlerdi. Herkesin gıpta ile baktığı bir takımın teklifini geri çeviremezdim. Böylelikle Ulubey Gençlikspor maceramız başlamış oldu.

 

ALİ OSMANI, LÜTFİ VE KAZIM ABİYİ NASIL UNUTURUM?

 

   Futbola rahmetli Akif Kaymaz abinin başkanlığında başlamıştım. O dönemler takım arkadaşlarım olan ve sağ bekin tek ve en önemli ismi Ali Osman Pamuk’u defansın bel kemiği olan Kazım İnan ve Lütfi Baykal abileri nasıl unutabilirim? Üçüne de rahmet diliyorum, mekanları cennet olsun. Yine o dönemlerde Namık Kemal Poyraz, Gürsel Hayat, Mustafa Kemal poyraz, Erol Özsoy, Sezi Tiken, Gölköylü Oğuz, İlkay Akbaş, Aziz Şenel bunlar ilk aklıma gelen takım arkadaşlarım. Maçlarımızı 19 Eylül stadında çamur çorağın içerisinde oynuyorduk.

 

ÇORAK DÜZÜNÜN YAPIMINDA EMEKLERİMİZ OLDU

 

   Şimdiki ilçe stadının yapımında emeklerimiz oldu. Dönemin kaymakamının talimatları doğrultusunda bir grup oluşturduk. Görev bölümü yaparak sahanın bugünlere gelmesinde emeklerimiz oldu.

 

CEBİMİZE BİR KURUŞ PARA SOKMADIK

 

  Bizim oynadığımız dönemlerde şartlar daha mükemmeldi. O günkü amatör ruhla bugünkü amatör ruhu kıyaslamamız mümkün değil. Yeri gelir yol paramızı cebimizden karşılardık. Ayakkabımızı, malzememizi kendimiz alırdık. Top oynamak için Almanya’dan özel krampon getirtirdim. Şimdiki şartlarda trilyonları almalarına rağmen ortaya konulan futbolu ve futbol ruhunu hiç beğenmiyorum. Biz varımızı yoğumuzu canı gönülden ortaya koyardık. O dönemlerde sevgi vardı, futbol aşkı vardı.

 

HOCAMIZ BİLE YOKTU

 

   Şimdiki amatör takımlara bakıyoruz teknik direktörleri, yardımcı hocaları, kaleci antrenörleri, masörü, malzemecisi aklına geliyorsa hepsi var. Bizim dönemlerimizde hocamız bile yoktu. O günkü kaptanımız Aydın abi, bize kesenekte saha etrafını 5-6 tur attırır, bir iki kültür fizik hareketinin ardından çift kale maç yapardık. Taktiği tuktiği kim biliyordu da bize öğretecekti. Bizim zamanımızda BAL liginin üzerinde takımlar vardı. Ünyespor, Fatsaspor, YSE, PTT, Emniyetspor, Kirazlimanı, Esnafspor ne mükemmel takımlar vardı.

 

TİR TİR TİTRİYOR ELİM YÜZÜM BEMBEYAZ OLMUŞTU

 

  Ulubey Gençlikte ilk sezonumdu. Rahmetli Akif Kaymaz abi kulüp başkanımızdı. Bir maçta Ünye deplasmanına gitmiştik. Ben yeni olduğum için yedek soyunuyordum. Akif abi bana dönerek bu maçta 11 de oynayacaksın dediğinde tir tir titremeye başladım kefen gibi oldum, elim yüzüm heyecandan bembeyaz olmuştu. Ömrümde ilk kez resmi bir maça çıkacaktım. Karşılaşmaya santra vuruşuyla biz başladık. Aydın abinin pasıyla buluştuğum ilk topta kaptanları Osman şortumdan da asıldıysa 30.saniyede golü attım. 87.dakikada bir gol daha attım. O gün bugün derken takımda hep ilk 11 de oynadım.

 

BİR MAÇTA 30’A YAKIN OFSAYTA DÜŞMÜŞÜM

 

Bizden sonraki jenerasyonda Ulubey Gençlikspor’da futbol oynayan Ünal Kotan merak ederek benim bir maçta 30’a yakın ofsayta düştüğümü erinmemiş saymış. O gün bugündür bizi tanıyanların büyük bir bölümü bana ofsayt Necati diye takılır. O da o dönemlerden kalma güzel bir anımız. Ulubey Yeni Dönem Gazetesi olarak yıllar sonra bizleri eski günlere döndürdüğünüz için sizlere ayrı ayrı teşekkür eder, yayın hayatınızda başarılar dilerim.

 

 

203 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın