HAYDi ULUBEY MİRZA İÇİN

SMA Tip-1 hastası altı aylık hemşehrimiz Mirza Kılıç Amerika Birleşik Devletinde gen tedavisi olup eski sağlığına kavuşmak için yardımlarımızı bekliyor.

 

SMA Tip-1 hastası altı aylık hemşehrimiz Mirza Kılıç Amerika Birleşik Devletinde gen tedavisi olup eski sağlığına kavuşmak için yardımlarımızı bekliyor.

 

 

SMA Tip-1 hastası altı aylık Mirza Kılıç Amerika Birleşik Devletinde gen tedavisi olup eski sağlığına kavuşmak için yardımlarımızı bekliyor.

Ordu’nun ikinci SMA hastası olan Mirza Kılıç, solunum sıkıntısı nedeniyle bir operasyon geçirdi ve halen Ankara Şehir hastanesinde solunum cihazına bağlı olarak tedavisine devam ediliyor.

 

 

DURUM ÇOK CİDDİ

Mirza’nın bu durumu karşısında Kılıç ailesi bir yardım kampanyası başlattı. Mirzanın anne ve babası yaptıkları açıklamada’’ Mirza’nın sağlıklı yaşaması Orduluların bağışlarıyla mümkün, Devletimizin yaptığı yeterli değil. Ancak kampanyada başarılı olursak çocuğumuz iyileşip sağlığına kavuşabilir. Maddi imkanı olmayanlar  bizi sosyal medyadan paylaşırlarsa daha çok kitleye ulaşırız. Mirza bebeğimizi görenler bağış yapıp bize bir can olurlar Demir Ali’de olduğu gibi Mirza’mızada sahip çıkalım. Gönlü güzel hemşehrilerimizi bize desteğe davet ediyoruz. Bugün dışarıda oturup bir çay veya kahve içemiyoruz. Bunun yerine Mirza bebeğimize destek olabiliriz. ’’ diye konuştular.

 

 

Tip-1 SMA NEDİR

Tip-1 SMA hastalığı: 6 aylık ve daha küçük bebeklerde görülür. Gebeliğin son zamanlarında, bebeğin hareketleri yavaşlayabilir. Hipotonik bebek olarak da isimlendirilen bu tipin en önemli belirtileri; hareket azalması, baş kontrolünün sağlanamaması ve solunum yolu enfeksiyonudur.

 

 

SMA HASTALIĞI

Spinal müsküler atrofi, yani kısaca SMA hastalığı bireyin merkezi sinir sistemini, periferik sinir sistemini ve iskelet kas sisteminin kontrollü kas hareketlerini etkileyen genetik, yani kalıtsal bir motor nöron hastalığıdır. SMA hastalığının kesin bir tedavisi yoktur. SMA hastalığı çok nadir görülen bir hastalıktır.

 

 

SMA hastalığı, kas distrofisi adı verilen ve giderek artan güçsüzlük ile kas kütlesi kaybı semptomları ile tanımlanan bir grup hastalıktan birisidir. Kas distrofisi vakalarının bir çoğunda, mutasyona uğramış anormal genler sağlıklı kas oluşturmak için gerekli proteinlerin üretimine müdahale eder. 

Vücutta kasları kontrol eden sinir hücrelerinin büyük bir kısmı omurilikte bulunur. SMA sürecinde vücuttaki kaslar sinir sisteminden gelen sinyalleri alamazlar ve bunlara tepki gösteremezler. Kaslar sinir hücreleri tarafından düzenli olarak uyarılmadıklarında atrofiye uğrar yani küçülmeye başlarlar.

 

 

SMA hastalığı sürecinde omurilikte motor nöronlar olarak adlandırılan sinir hücrelerinde kayıplar gözlenir. SMA hastalığında vücudun merkezine daha yakın olan kaslar, yani proksimal kaslar, genellikle merkezden daha uzak olan kaslardan yani distal kaslardan daha fazla etkilenir.

 

 

İŞTE DESTEK HESAPLARI

Mirza için açılan kampanyaya destek olmak isteyenler instagram üzerinden helpformirza hesabını takip edip, orada bulunan linke tıklayarak bağışlarını yapabilirler. Ayrıca Akbank Ordu Şubesinde açılan ‘’IBAN: TR67 0004 6002 3088 8000 2436 11 ‘’

 

 

77 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın