TEKMEYE KAFA KOYAN BİR AMATÖR RUH VARDI

ULUBEY GENÇLİKSPOR İLK GÖZ AĞRIMDI

 

Ulubey Yeni Dönem Gazetemizin spor köşesindeki bu haftaki konuğu yıllarca Ulubey ilçemizde nüfus memurluğu görevinin yanı sıra Ulubey Gençlikspor’un başarısı için gecesini gündüzüne katan Aydın Özdemir oldu. Aydın Özdemir ile yapmış olduğumuz röportajımızı siz değerli olurlarımızla paylaşıyoruz.

 

  1953 yılında Altınordu’ya bağlı Kuylu mahallesinde doğdum. İlkokulu Kuylu ilkokulunda okudum. Orta oklu amcamların Perşembe öğretmen lisesinde okumaları nedeniyle bende orta okul tahsilimi onların yanında Perşembe orta okulunda tamamladıktan sonra lise tahsilimi Ordu Ticaret lisesinde okudum. Lise tahsilimin ardından vatani görevimi yapmak için Kütahya’ya gittim. Vatani görevimi 20 yaparak memleketime döndüm. 1974 Aralık ayında nüfus idarelerinde açılan sınava girerek sınavı kazandım. İlk görev yerim Ulubey ilçesi oldu. 1985 yılında Ulubey ilçe nüfus müdürü olarak görev yaptım.

 

   O dönemlerde altyapı olmadığı için futbola biraz geç başladık. 1977 yılında Ulubey Gençlikspor kulübü çatısı altında futbola başladım. Kulüp Hami Kargı başkanlığında Ordu’dan yönetiliyordu. O zamanki kalecimiz Muzaffer Kara ve futbolcumuz Yaşar Güven kardeşlerimizin tavsiyesi üzerine iki yıl Ordu’ya gidiş geliş yaptık. Hami Kargı 1979 yılında devlet mamuru olması nedeniyle kulübü çok sevdiğim rahmetli Kazım İnan’la birlikte kulübü bize teslim etti. Kazım İnan’la birlikte Ulubey Gençlikspor kulübünü Ulubey’e getirdik. 1979-1980 sezonu için Nazif Poyraz başkanlığında yeni bir yönetim oluşturduk. Takımın başına hoca olarak da Ulubey Lisesi öğretmenlerinden Yaşar Ünal getirildi. Ulubey’de olan arkadaşlarla okulun düzünde antrenman yapıyorduk. Ordu’daki 6 arkadaşımız takımda oynamak istediklerini söylediler ve ilk 3 maç oynadılar. Birlikte antrenman yapmadığımız için ilk 3 maçta puan alamadık. Sonrasında yönetim kurulu istifa etti. Dönemin kaymakamıyla yaptığımız görüşmeler neticesinde Bahri Arol başkanlığında takımın hem futbolcusu hem de antrenörü olarak sezonu tamamladık. O sezon en centilmen takım seçildik. İmkansızlıklar nedeniyle o sezon Kirazlimanıspor ile birlikte 2.Amatör kümeye düştük. 1980-81 sezonu sonunda Kirazlimanıspor ile birlikte tekrar 1.Amatör kümeye çıktık. O sezon çok iyi performans gösteren Şakir Yılmaz ve Namık Kemal Poyraz’ı Orduspor’a verdik. Daha sonraki yıllarda biz kulüp olarak devam ettik. Yine daha sonrasında takım arkadaşlarımızdan Ünal Kotan, Tuncer Kara ve Oğuz Taşkıran başka takımlarda profesyonel olarak futbol oynadılar.

 

Nazif Poyraz ağabeyimizin arından Akif Kaymaz ağabeyimiz kulüp başkanı oldu. Daha sonra Avukat Mehmet Poyraz ağabeyimiz kulüp başkanı oldu. Her ikisine de rahmet diliyorum. Onların ardından Selim Poyraz uzun süre Ulubey Gençlikspor kulübü başkanlığı görevinde bulundu. O dönemki arkadaşlarımızdan Lütfi Baykal, Kazım İnan, Ali Osman Pamuk, başkanlarımızdan Avukat Mehmet Poyraz, Akif Kaymaz arkadaşlarımız rahmetli oldular. Onlara cenabı Allahtan rahmet diliyorum.

 

ULUBEY GENÇLİKSPOR İLK GÖZ AĞRIMDI

 

   Ulubey Gençlikspor çatısı altında unutamadığımız sezonlar, unutamadığımız maçlar oldu. Gerçek amatörlük o dönemlerde vardı. Para diye bir şeyi tanımazdık. Varsa yoksa Ulubey Gençlikspor’umuz vardı. Daha sonrasında Giresun, Bayburt ve Hatay illerinde görev yapmam nedeniyle bu illerde de aktif futbol hayatımızı sürdürdüm. 1993 yılında aktif futbolculuk hayatıma son noktayı koydum. 1995 yılında antrenör kurslarına katıldım. 1998 yılında antrenör B kursuna iştirak ettim. Daha sonra tekrar antrenörlük kurslarına katılarak UEFA B kursu güncellemelerine katılarak lisansımızı aldık. 2004 yılında emekli olduktan sonra memleketim Ordu’ya geri döndüm. Son olarak 2019 yılında Kabadüz Belediyespor’u şampiyon yaptım. Bu yılın Mayıs ayında sağlık çalışanlarının kuracakları YEŞİL ORDU futbol kulübünde görev alacağım. Bizim dönemlerimizde tekmeye kafa koyan bir futbolcu grubu vardı. Şimdi altyapılarda dahi futbol oynayan gençler futboldan ziyade maddiyatı düşünüyor. Bu kafa yapısında olan gençlerimiz futbolda hiçbir yere varamıyorlar. Sporu spor gibi düşünmüyorlar. Bizim dönemlerdeki havayı bulmamız mümkün değil, şimdiki gençleri de böyle idare ediyoruz. Bu konudaki bir anımı anlatmak istiyorum. O dönemlerdeki hem yöneticimiz hem de bizleri deplasmanlara kendi aracı ile götüren Mustafa Tiken ağabeyimiz Ünye’deki bir maç sonrası takımın çok iyi mücadele etmesine rağmen yenilmesi sonrası ağladığını unutamam. Yine Durmuş Yılmazer kardeşimiz deplasmanlarda türküleriyle bizlerin moral kaynağı olur, beni oynatmadınız diye de bizlere gönül koymazdı. İşte biz böyle güzel bir dönemlerde futbol oynamanın güzelliklerini yaşadık. O dönemlerde Ulubey Gençlikspor’un başarısı için mücadele etmiş olup bugün aramızda olmayan başkan, yönetici ve futbolcu kardeşlerime rahmet diliyorum, mekanları cennet olsun.

 

 

147 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın