70 MİLYON EUROLUK YATIRIM

ÇAMSAN ORDU İLİYLE ÖZDEŞLEŞMİŞ BİR SANAYİ KURULUŞUDUR

 

Ulubey Yeni Dönem Gazetemizin bu haftaki konuklarından bir tanesi  “ Her ne kadar Trabzon’da doğsam da, Balıkesir ve Antalya’da büyüsem de Öz ve öz Ordu’nun, Uzunisa’nın çocuğuyum diyen Çamsam Teknik Genel Müdür Yardımcısı Oğuzhan Öztürk bu haftaki konuğumuz oldu.  İlimizin en önemli sanayisi olan Oğuzhan Öztürk’le Çamsan ve Ordu ilimiz konularında yaptığımız sohbet dolu      röportajımızı siz değerli okurlarımızla paylaşmak istedik.

 

    1977 Trabzon-Vakfıkebir doğumluyum. Annem ve babam Uzunisalı olduğu için öz ve öz Ordu, haliyle Uzunisa çocuğuyum. Babam baş komiser olduğu 1977 yılında Trabzon’da doğdum.  Annem ev hanımı. İki kardeşiz, diğer kardeşim edebiyat öğretmeni. İlkokula Trabzon’da başladım. Babamın tayini nedeniyle ilkokul tahsilime Kars ilinde devam etmek zorunda kaldım. Kısa bir süre sonra da babamın tayini Balıkesir’e çıktığı için ilkokulu Balıkesir’de bitirmek nasip oldu. Bu vesile ile İlkokulu üç ayrı ilde tamamladım. Orta ve lise tahsilimi Balıkesir’de tamamladım. Üniversiteyi Hacettepe üniversitesi kimya mühendisliği bölümünü kazandığım için Ankara’ya gittim. Üniversite tahsilimin ardından 1999 yılında Çamsan ’da çalışmaya başladım. Bu tarihte Çamsan ilk çalıştığım yer oldu. Burada yatırım mühendisi olarak göreve başladım. 1999 ile 2004 yılları arasında burada çalışırken bir yandan da yüksek lisansımı yaptım. Sonrasında vatani görevimi yapmak için tekrar Ankara’ya gittim. Kara Kuvvetleri Komutanlığı teknik proje daire başkanlığında proje subayı olarak uzun dönem askerlik yaptım.  Niyetimiz dönüşte tekrar Çamsan ‘da işe başlamak vardı ama olmadı. Yine aynı sektörde uluslararası çalışan Kastamonu entegre diye bir firmada çalışmaya başladım. 2004-2012 yılları arasında orada görev yaptım. Bu firma çok rotasyonlu bir firma olduğu için farklı farklı alanlarda görev yaptım. 2012 yılında yine orada buradaki gibi bir MDF yatırımı için AGT grubuna katıldım. 2012-2019 yılları arasında oradaki tesisi yatırımı, ardından fabrika müdürü görevinin ardından oradan ayrıldım. 2019 Mayıs ayı itibarıyla buradayım. Teknik Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktayım. Üretim ve teknik süreçlerden, bakım süreçlerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyorum. Geldiğim günden itibaren de Mart ayında hizmete açacağımız MDF-3 yatırımımızı devam ettiriyoruz.

 

SON 10 AYDA 70 MİLYON EUROLUK BİR YATIRIM YAPTIK

Böylelikle MDF tesisinin kapasitesini artırıyoruz. Mevcut tesisin kapasitesi 900 metre küp civarında. Yeni tesisin kapasitesi ise 1100 metre küp civarında olacak. Piyasada MDF ye ciddi bir talep var. MDF anlamında piyasaya çok büyükler geldi. Ama bu süreçte hiçbir şey değişmedi o da Çamsanın kalite algısı. İnsanlar bu süreçte Çamsan’a olan güvenlerinden ötürü Çamsam mamullerinim gözü kapalı aldı. Artan kapasitelerle şirketin kaybolan bir Pazar payı vardı. Bu nedenle böyle bir gereksinime ihtiyaç vardı. Bu yatırım sonrasında kapasitemiz mevcut kapasitenin iki katına çıkacak. Güneş Enerji Sistemine  (GES) de ihtiyaç vardı. Antalya’da çalıştığım bir firma 1-1.5 megavat değerinde bir çalışma yaptı. Bizim 6 megavat piklik yani 3-3.5 milyon dolarlık bir yatırımla kendi elektrik ihtiyacımızın ortalama %10-15 civarında buradan karşılayacağız. Sektörde de burada ilk olduk diyebiliriz. 

 

TABİRİ CAİZSE DAĞLARI DELDİK

   Çamsan olarak arazi anlamında burada çok zorlandık. Stok sahası yapabilmek için 36 bin metrekarelik bir stok alanımız var. Burayı 5-6 taraça yaptırdık. Biz burayı balkonlu hale getirerek zor şartlarda bu alanı stoklama alanı yaptık. Hakikaten de çok başarılı bir proje oldu. Orada yaklaşık olarak 120-130 bin ton hammaddeyi stokluyoruz. Burası bize ciddi anlamda alan kazandırdı. Bizim burada 250 bin metrekarelik bir alanımız var. Bu alanının normalde 400-450 bin metrekare olması gerekir.

 

 

YURT DIŞINDAN HAM MADDE GETİRMEK ÇOK DA CAZİP DEĞİL

   Bizim burada yerli kaynaklarımız varken bu ürünü yurt dışından getirmek çok da cazip değil. Açıkçası bunun çok da mantıklı olduğunu düşünmüyorum.  O dönemlerde yurt dışından hammadde getirildiğini bende biliyorum. Bölge kaynakları olarak bu da Çamsan’ı önemli bir konuma getiriyor. Yanı başımızda yapılan bir firmanın da yatırımları var. Burada eski fiyatlarla ham maddeyi bulabilir miyiz onu da bekleyip göreceğiz. Ama Karadeniz bölgesi kaynak anlamında yeter.

 

 

HAM MADDE ANLAMINDA DA DİĞER FİRMALARDAN AVANTAJLIYIZ

  Bizimle aynı alanda rekabet etmeye çalışan firmaların hammadde konusunda bizler kadar rahat olmadığını görüyoruz. Burada ne kadar ucuz fiyata ham madde bulursanız maliyetlerininiz de o kadar düşmüş oluyor. Bizim ihracatta en büyük pazarımızı Gürcistan, İran, Romanya, Azerbaycan, Rusya  gibi ülkelerden oluşuyor. Bizde bu bölgelere yakın olduğumuz için bu bizler açısından büyük bir kazanç olmuş oluyor. İhracatımızı artırmamız gibi bir niyetimiz de var. Biz bu bölgelerde diğer firmalara oranla avantajlı bir konumdayız. Ham madde anlamında da diğer firmalardan avantajlıyız.

 

 

120-130 CİVARINDA BİR İSTİHDAM ARTIŞIMIZ OLDU

   Yeni tesisimizin açılmasıyla birlikte 120-130 kişiye istihdam alanı açılmış olacak. Bu rakam 150’lere çıkabilir. Bu da ciddi bir kapasite artışı demektir. Mevcut çalışanımız 400-420’lerdeydi. Bu rakam 500’lerin üzerine çıkmaya başladı. MDF-3 projesinin 70 milyon euroluk bir yatırım olduğunu söylemiştik. Bu 70 milyona 20 milyon euroluk bir yatırım daha planlarımız doğrultusunda var. O proje ile birlikte burada istihdam oranı da haliyle artmış olacak. 20 milyon euroluk bir yatırım kısa vadede olacak bir yatırım olmayacak. Bu yatırım birkaç yılı bulabilir.

 

 

İŞ İSTİHDAMI ANLAMINDA BURAYA GELENLERİN EĞİTİM SEVİYELERİ ÇOK YETERSİZ

   Meslek liseleri ve meslek yüksek okullarını da buna dahil ediyorum. Ordulu birisi olarak açıkçası bunlara çok üzülüyorum. İstihdamlar gerçekten çok kısıtlı. İnsanımız burada Çamsan ve fındık fabrikaları arasında sıkışmış bir vaziyette. Gerçekten zor durumdalar.  İlimiz hakikaten güzel bir şehir. Burada illa bacalı sanayinin gelişmesine gerek yok.

 

 

ORDU İLİ MARKA BİR ŞEHİR OLABİLİR

   Ordu ili gerçekten marka bir şehir olabilir. Ben bunun özlemini, ihtiyacını görebiliyorum. İlimizde bu potansiyel de var. Şehir olarak sahili bozmayarak çok büyük bir avantaj elde ettik. Bunu turizm anlamında avantaja çevirebiliriz. Havaalanı Ordu için önemli bir fırsattı. Antalya’da kaldığım süreler içerisinde Antalya’dan Ordu’ya direkt olarak uçamadık. Ben bunu zamanında belediye başkanına söylemiştim.  Ordu havaalanının aktif kullanılmadığını düşünüyorum. Bunu sadece turizm anlamında söylemiyorum. Bu söylemim ticari anlamda da geçerlidir. Şimdi buradan İzmir’e gitmek istesem direkt olarak gidemiyorum.  Bu havaalanını iki şehir birden kullanıyor. Kaldı ki bu iki şehrin insanının ortak özelliklerinin başında gurbetçi olmaları yatıyor. İstanbul’a baktığınız zaman ikinci ve üçüncü sırada Ordu ve Giresun geliyor. Bu insanlar yıllarca Samsun ve Trabzon’dan taşınmaya mahkum edildi. Şimdi böyle bir potansiyel varken niye kullanmayalım? Bunu niye değerlendiremiyoruz, hayretler içerisindeyim. Coğrafi olarak bugün Ege ve Akdeniz bölgelerine her gün uçuş olması gerekir. Böyle bir potansiyelin olduğunu görüyorum.

 

 

LİMAN BİZİM ADIMIZA ÇOK ÖNEMLİ

  Hatırladığım kadarıyla liman daha önce de problemdi. Hammadde konusunda resmen itelendik. Ordu’dan yapamadık Giresun’dan yapmaya kalktık. Giresun olmadı Fatsa’dan yapmaya kalktık. Fatsa olmadı Ünye derken hep itelendik. Bu sanayici açısından çok zor bir durum. Hammadde anlamında ayda 3 bin ton üre, 2 bin ton metenol, kapasite artışıyla birlikte ayda 50-60 bin ton odun olarak getirmeye kalkasınız, ihracat yapmaya kalksanız keza aynı şekilde. Bunları yapabilecek bir liman yok. Liman bizlere her zaman ticari anlamda çok büyük avantaj sağlıyor. Havaalanının potansiyelinin kullanılmaması büyük bir eksiklik.

 

    Başta da söylediğim gibi yetişmiş eleman konusunda söylediklerimin arkasındayım. Antalya’da fabrika müdürü olduğum zaman bir ilana çıktığımda müracaatlar yağmur gibi yağıyor. Burada insanımız bunun bilincinde değil. Dışarıdan gelen birisi burayı bilmiyor, buraya gelmek istemiyor, burayı mahrumiyet bölgesi gibi görüyor.

 

 

308 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın