ÜNAL KOTAN

SİVAS’TA BİR ULUBEYLİ

 

Ulubey Yeni Dönem Gazetemizin spor köşesinin bu haftaki konuğu Ulubey ilçemizin nadir yetiştirdiği futbolculardan bir tanesi olan Ünal Kotan oldu. Futbola Ulubeyspor altyapısında başladıktan sonra 16 yaşında Orduspor’a transfer olarak genç yaşta profesyonel olan Ünal Kotan halen Sivas’da beden eğiti öğretmenliği görevini sürdürüyor.

 

   1970 yılında Ulubey’e bağlı Güven köyde dünyaya geldim. İlk, orta ve lise tahsillerimin tamamını Ulubey’de yaptım. Üniversite tahsilimi 19 Mayıs Üniversitesi Beden Eğitimi bölümünü bitirdim. Vatani görevimi Ankara’da kısa dönem olarak yaptım. Futbola 14 yaşında Ulubeyspor altyapısında başladım. Burada iki yıl futbol oynadıktan sonra Orduspor’a transfer oldum. Orduspor’da iki yıl profesyonel futbol oynadım. 20 yaşına kadar Orduspor’da futbol oynadım. Futbol hayatımın en güzel çağında 20 yaşında ayağım kırıldığı için futboldan kısa bir süreliğine de olsa ara vermek zorunda kaldım. Sakatlığım düzeldikten sonra Turhalspor’a transfer oldum. Turhalspor’da futbol oynadığım dönemlerde Fatih Terim tarafından ümit milli takıma seçildim. Turhalspor’dan sonra iki yıl Tokatspor’da futbol oynadım. Daha sonra bir yıl Bafraspor’da oynadıktan sonra iki yıl da Çarşambaspor’da futbol oynadım. Sonrasında bir yıl Sivas Demirspor’da oynadım. Tayinim çıktığı için amatörlüğe dönüş yaptıktan sonra öğrenci yetiştirmekle bu zamana kadar geldik.  Yetiştirdiğim öğrenciler arasında Beşiktaş’ta, Galatasaray’da, Fenerbahçe’de futbolcular oldu. Trabzonspor’da hala futbol oynayan öğrencim var. İkinci liglerde futbol oynayan 10 civarında öğrencim var. Öğretmenlikten kalan boş zamanlarımı amatör takımlarda futbolcu yetiştirmekle geçti. Kulüplerde para karşılığı görev yapmadım.

 

BİZ AĞABEYLERİMİZİN TERBİYESİYLE BÜYÜDÜK

  Bizim zamanlarımızdaki amatör takımlar efsane takımlardı. Birlik beraberliğin, kardeşliğin üst düzeyde olduğu, yokluklarla boğuşulduğu bir dönemdi. Bir odada giyinilip soyun ulurdu. Küçükler büyüklerin peşinden sıra olup kesenekte, çorak düzünde, okulun düzünde müthiş insanlar vardı. Biz ağabeylerimizin, büyüklerimizin terbiyesiyle büyüdük. Onlardan almış olduğumuz futbolun kültürü ile 16 yaşlarında Orduspor’a transfer oldum. Kısa dönemde amatör takımlardan profesyonel takımlara transfer olduk. Ağabeylerimizin yokluklar içerisinde bizlere vermiş olduğu öz güvenle buralara geldik. Onların bizlere sahip çıkması müthiş bir şeydi. Şimdiki imkanlar o zamanki futbolcuların elinde olsaydı Ulubeyspor Bal liginde değil 3.ligde oynardı.

                                                                                                                              

ULUBEY RUHU BAŞKA YERLERDE OLMAYAN BAMBAŞKA BİR RUH

   Futbol oynadığım kulüpler bir tarafa milli takıma gittiğim dönemlerde benim soyunma odamda Ulubeylinin yeri yazardı. Bana derlerdi ki Ulubey neresi? Ben kendilerini uzun soluklu Ulubey’i anlatırdım. Şimdi Bal liginde mücadele edecek olan Ulubey Belediyespor’da 5 tane futbolcum var. Onlarda Ulubey nerde diye şimdiden merak ediyor. Sivas’ta en çok konuşulan yerlerin başında Ulubey geliyor.

 

 

108 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın