NACİ ŞANLITÜRK

NACİ ŞANLITÜRK

BİZİM ÖNCELİKLE BU ŞEHRE HİZMET ETMEMİZ LAZIM

Ulubey Yeni Dönem Gazetemizin bu haftaki konukları arasında Ordu ilimizin özellikle inşaat alanında söz sahibi olduğu kadar Ordu siyasetinin renkli simalarından Milliyetçi Hareket Partisi Ordu İl Başkanı Naci Şanlıtürk oldu. Naci Şanlıtürk ile yapmış olduğumuz röportajımızı siz değerli okurlarımızla paylaşıyoruz.

 

    Gurbetçi bir ailenin çocuğu olduğum için 1969 yılında İstanbul’da doğdum. Babam 1974 yılında İstanbul’dan Almanya’ya çalışmak için gittiğinde biz Ordu’ya dönüş yapmak zorunda kaldık. İlkokul tahsilimin geriye kalan bölümünü Hürriyet ilkokulunda orta okulu Ordu imam hatip lisesinde liseyi ise Ordu lisesinde okudum. İstanbul üniversitesi tarih bölümünü dışarıdan okudum. Şimdi uluslararası ilişkiler okuyorum. Anadolu üniversitesinde adalet okuyorum son sınıf öğrencisiyim. Vatani görevimi Ağrı-Doğubeyazıt’ta yaptım. Askerlik dönüşü evlendim. Allah bağışlarsa 3 tane oğlum var. Askerlik sonrası iki buçuk yıllık Avusturya maceramız oldu. Rahmetli ağabeyim ile birlikte orada Türk lokali çalıştırdık. 1995 yılında Ordu’ya döndükten sonra inşaat malzemeleri satan bir iş yeri açtık.

 

ORDU İLİNE OLAN HİZMETLERİMİZ DEVAM EDECEK

   Ordu ilimizde fındıktan sonra o dönemlerde inşaat sektöründe hatırı sayılır gelişmeler oldu.  Babamın da seramik ustası olmasının yanında bizde az çok bu işten anladığımız için kendimizi inşaat sektörünün içerisinde bulduk. İşler bir birini kovaladı derken hafriyat nakliyat işine girdik. Daha sonrasında yap sat diye tabir ettiğimiz konut imalatı, beton santralimiz var, sigorta acenteliğimiz var, 15 civarında çalışan mobilya imalatımız var, bir gıda sektörünün Ordu distribütörüyüz.  Bu vesile ile 19 ilçemize kuruyemiş dağıtımı gerçekleştiriyoruz. Ordu’daki en yüksek üretimi gerçekleştiren beton santralini yönetiyoruz.  Şanlıtürk inşaat olarak Ordu’ya yaklaşık 4 bin konut yaptığımızı düşünüyorum. Elimizde devam eden inşaatlarımız var.

 

TURİZM KONUSUNDA ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR

    İlimizin coğrafi yapısı gereği bazı işler konusunda mecbur kaldığımızı düşünüyorum. Fındıktı, inşaattı derken şimdi turizm konusunda gelişmeler olduğu için otel konusuna yöneldik. Üniversitemiz de bu konuda gelişme gösteriyor. Yatırım yapma konusunda çok yatırım yapılacak alan yok. Şehir merkezindeki arsamıza yapımı devam eden otel inşaatımız var. 2021 yılı içerisinde bu inşaatımızı bitirip hizmete açacağız.

 

BİZ BİR BİRİMİZİN SALININ ALTINA GİRECECEĞİZ

   Ordu ili her ne kadar büyük şehir olsa da dar bir çevrede yaşadığımızı biliyoruz. Siyaset gelip geçici işler olmasına rağmen insanlığın baki olduğunu düşünüyorum. Kendim siyasi bir partinin il başkanı olmama rağmen bugün Ordu AK Parti il başkanı Halit Tomakin benim eski iş ortağım. Benim bakış açım çok farklı. Bizler her ne kadar farklı partilerden de olsak bir birimizin salının altına gireceğiz. Bunun için yarın yüz yüze bakacağız. Siyasetin aramıza girmemesi lazım. Ticari çıkarlarla bir birimizi yıpratmamız lazım. Yine inşaat sektörünün önemli isimlerinden Turgay Kılıç benim eski ortağımdır. Hüseyin Akyol ile bir ara ortaklığımız oldu.

 

YAKLAŞIK 11 MİLYAR TL BANKALARDA FAİZDE YATIYOR

   Şu zor süreçte hepimizin devletimize milletimize karşı görevleri var. Sonuçta hepimiz ölüp Allaha hesap vereceğiz. Neyin mi ? Bedenin hesabını vereceğiz. Maddiyatın, sağlığın sıhhatin hesabını vereceğiz. Naci Şanlıtürk firmaları olarak Ordu ilinde vergi alanında derecelere girdik. Bende birileri gibi paramı bankalarda faize bırakabilirdim. Dolara euroya yatırır, altına yatırır, yastık altı yapardım. Bunu yaparsak vebal olur, bunu yaparsak günah olur. Bu devletin bu hükümetin, bu tüyü bitmemiş yetimlerin parası. Bu devlet bu hükümet şuanda 4.faz olarak bildiğimiz pandemi nedeniyle Ordu iline 282 trilyon lirayı destekleme diye dağıttı.  Bunun dışında esnaflara bir sürü kredi kullandırıldı. Vatandaş parayı alıp faize yatırdı. Bu devleti arkadan hançerlemektir. Bu doğru bir iş değildir. Doğru olan bizlerin istihdam kapısı açmamız lazım. İmanlı ihlaslı insanlar faize para yatıramaz. Bu devlet vergisini verenlerle kalkınacak. Amacımız göçüp gittiğimizde gök kubbede hoş bir seda bırakabilmek. Vergimizi veriyoruz, zekatımızı veriyoruz. Çok sayıda öğrencimize burs veriyoruz. Bunu yaparken de öğrenciyi karşımıza dikmedik. Bizim öncelikle bu şehre hizmet etmemiz lazım. İstihdamı artırmamız lazım. İşadamları olarak bu memleket için üretmeye devam etmemiz lazım. Bürokrasinin baskısına, dolaylı vergilere rağmen devam edeceğiz. Bu memlekette ticaret adamı olmak çok zor. Biz bu memlekette verginin de vergisini ödüyoruz. Devletimiz yakalayamadığını affederken yakaladığından onunda parasını alıyor.

 

MUHAFAZAKAR BİR AİLEDEN GELDİĞİM İÇİN MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİLİ OLDUM

   Ben muhafazakar bir aileden gelen,  imam hatip camisinin, imam hatip lisesinin gölgesinde yetişmiş, çocukluğum oralarda top oynayarak geçti. Ülkücü milliyetçi bir ailenin evladıyım. Bu nedenle kendimizi Milliyetçi Hareket Partisinin, Ülkü Ocaklarının içerisinde bulduk. Yurt dışından geldiğimiz zaman ülkücü camiadan geldiğimiz için çevremiz bizi bırakmadı. 1997 yılında yapılan MHP il kongresinde Onur Şahin ve Cemal Enginyurt karşılıklıydı. Ben de o dönemler Onur Şahin’in yönetim kurulu listesinde olan birisiydim. 1999 yılında belediye meclis üyeliği için Hüsnü Yücel’in listesindeydim. 3 Kasım 2002 seçimlerinde MHP nin meclis dışı kaldığı yapılanma sonrasında 20 Temmuz 2003 tarihinde yapılan il kongresinde Rıdvan Yalçın il başkanı bende yönetim kurulu üyesi olarak seçildim. Daha sonra da atama ile merkez ilçe başkanı oldum. Sonrasında Rıdvan Yalçın’ın milletvekili olmasının ardından ben il başkanlığı görevine getirildim. 11 yıllık bir aranın ardından tekrar Milliyetçi Hareket Partisi il başkanı oldum.  Bu 11 yıllık süreçte siyasetten uzak kalmadım. 2015 yılında yapılan seçimlerde ben yine MHP den milletvekili aday adayıydım. 1 Kasım seçimlerinde yine milletvekilliği aday adayıydım. 24 Haziran seçimlerinde yine milletvekili aday adayıydım. İttifak olmamış olsaydı Ordu Büyükşehir Belediye başkanlığı için adaylığım söz konusuydu.  Her zaman  Milliyetçi Hareket Partisinin içerisinde bir alternatif olarak durduk. 5 Ağustos 2020 tarihinde Milliyetçi hareket Partisi İl başkanı olarak atandık. 15 Kasım kongresiyle de seçilmiş olarak göreve başladık.

 

VAKA SAYILARININ AZALMASI KARŞISINDA MUTLU VE DE UMUTLUYUM

    Sonuçta bu küresel bir salgın. Bu süreçte Allah milletimize yardım etti. Pandemi sürecini diğer ülkelerle kıyasladığımızda bu sınavı başarıyla geçen ülkeler arasında yer aldığımızı düşünüyorum.  Sosyal destekler anlamında sağlık sistemimiz çökmedi. Pandemi sürecindeki başarımızdan ötürü bu süreci yaşayan birisi olarak hem devletimizi hem de hükümetimizi bu manada kutluyorum.  Yeni yatırımların hastanelerin olmazsa bu süreci aşmakta çok zorluk çekerdik. Şurada yaklaşık bir zaman sürecinde pandemi salgını anlamında Ordu ilimiz Türkiye genelinde ilk 5 sıra içerisindeydi. Son dönemlerde alınan tedbirlerle vaka sayısının 100’ün altına düşmesini gerçekten sevindirici bir gelişme olarak görüyorum. Her geçen gün vaka sayısı düştüğü için mutlu ve de umutluyuz. Maske mesafe ve temizliğe riayet edersek bu virüs buralardan def olup gidecektir.

 

SİYASET TOPLUMA HİZMET İÇİN YAPILAN BİR ARAÇTIR

  Biz siyaseti nezaket çerçevesi içerisinde yapmaya çalışan birisiyim. Özellikle son dönemlerde yaşanılanlar ortada. Topa çok sert girdiğin zaman olmuyor. Peygamber efendimizin bir hadisi vardır “ Hiçbir kimse yok ki kınadığı bir şeyin başına gelmeden ölsün”  Dolayısıyla başkalarını kınamamak lazım. Toplumun faydasını gözeterek siyaset yapmamız lazım. Dünyadaki gelişmeleri takip etmek lazım. Gençlere tavsiyen ben şuanda 52 yaşındayım, uzaktan eğitimle ilim öğrenmeye çalışıyoruz, okumaya çalışıyoruz. Gençlerimizin kendilerini  iyi yetiştirmeleri lazım. Teknoloji çağında yaşadığımız bu çağda diğer milletlerden geri kalmamamız için kendisini iyi yetiştirmesi lazım. Mesela gençlerimiz birkaç dili konuşabilmeli. Artık bir İngilizce bir Almanca yetmiyor.  Bölge olarak Rusçayı Arapçayı bilmek lazım. Çince İngilizce gibi bir dil olma yolunda. Bunu gençlerimizin öğrenmesi lazım. Kısır çekişmelerle siyaset olmuyor. Siyasi anlamda Ordu’da güzel bir yapı var. Siyasetin nezaketini elden bırakmamak lazım. Siyaset bir meslek olmamalı. Bunu üzerine basarak söylemek istiyorum.  Bütün gençlerimizin bir mesleği olması lazım. Ordu’da çalıştırmaya adam bulamıyoruz. Özellikle 8 yıllık temel eğitimden sonra üniversite hayatı başlıyor. Efendim benim çocuğum okudu. Okudu kamuya, belediyeye girdi. İyi de kamu senin çocuğuna maaş verecek sende ne var? Hiçbir şey. Maalesef üniversitelerden öğrencilerimiz boş geliyor. Eğitim kalitemizde biraz düşüklük var.  Stajımız hiç yok.  Saha becerimiz hiç yok. Özellikle mühendislik alanında eksikliklerimiz çok fazla olduğu için bu da bizleri ara elaman anlamında sıkıntıya sokuyor. 

   Ulubey Yeni Dönem Gazetesi olarak böyle güzel konulara değindiğiniz için sizlere teşekkür eder, yayın hayatınızda başarılar dilerim.

 

126 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın