• https://www.facebook.com/orduulubeytv
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=05443345252
  • https://twitter.com/OrduUlubeyTv?s=09
  • https://www.instagram.com/orduulubeytv
  • https://www.youtube.com/channel/UC1bzmqdZw5Cl40fzEyf8HXw

Birlikte Dur Demeliyiz

Aksi halde yapacak bir şey yok gibi görünüyor..

 

Karayolları tarafından Ulubey Yenisayaca Mahallesi Kirazlık Mevkinde dolgu alanı olarak kullanılan döküm alanı hepimizin bildiği üzere mahalle adına tehlike oluşturmaktadır. Ormanlık alanın Orman Müdürlüğü tarafından Karayollarına devri yapıldıktan sonra, Karayolları da bu alanı Ordu-Ulubey-Sayacabaşı Karayolu’nu yapan özel firmaya döküm alanı olarak tahsis etti. Ardından yol yapımında bulunan firma dolgu, döküm alanı olarak buradaki ağaçları keserek buraya yol yapımından çıkan hafriyatı dökmeye başladı.

 

Geçen hafta o bölgede haber içerikli çekimlerde bulundum, ayrıca bu konuyu inceleme fırsatı da bulmuş oldum. Drone ile yaptığım çekimi izleyince doğanın nasıl katledildiğini gördüm, Ulubey TV aracılığıyla kamuoyunun görmesi için yayınladım ve yayınlamalara devam edeceğim. Sosyal medyada büyük tepki görmesine rağmen bu sorunun çözümü için yeterli olmadığının kanaatindeyim. Bölge halkının sosyal medya üzerinden daha fazla tepki göstermesi gerekiyor. Ben o bölgeye defalarca çekim için geldiğimde kimse neyden korktuğu belli olmayan sebeplerden dolayı bölgeye gelmeye çekinmektedirler.

 

Bu alanda ormanın, ağaçların kesilmesine ve hiçbir önlemin alınmamasından dolayı oluşabilecek her hangi bir afete karşı mahalle halkı döküm alanında eylem yaptı. Bu alanda bulunan binlerce ağaç kesilerek katledildi. Yetkililer daha çok ağacın kesilerek dolgu alanının genişletileceğini söylüyor. Dolgu alanında meydana gelen derin çatlaklar gözlerden kaçmıyor. Fakat Yetkililer bu çatlakların her hangi bir tehlike oluşturmadığını söyleseler de yöre halkı ve biz buna pek inanmamaktayız. Heyelan halinde aşağıda bulunan evler ve fındık bahçelerimiz göçük altında kalacağı aşikardır. Hatta artçı olarak geçen hafta küçük bir uçuk olması, gelecek büyük heyelanların habercisi gibiydi. Ne yazık ki güzel ülkemizde bir yer için önlem almak, o yerde bir kaza meydana gelmesi veya can kaybı olması gerekmektedir.

 

Haklı olmasına haklılar, fakat daha öncesinde olayın bu noktaya geleceğini nasıl ön görmediler. Hatta göçük riski altında bulunan hane sahipleri tarafından muvafakat, izin verildiğine karşı imza verildiği söylentisi can sıkmaktadır. İnsan bile bile böyle bir duruma nasıl izin verir, akıl tutulması gibi bir şeydir. İnşallah böyle bir durum söz konusu değildir. Bu durumu düzeltmek için mahalle halkı konuyu yargıya da taşımalıdır. Belediye Başkanı İsa Türkcan ve bölge halkı ile stk’lar bize ne! demezler, gerekli siyasi ve bürokratik baskıyı oluşturarak böylesi önemli bir sorunu çözerler. Doğa severleri, stk ve medya kuruluşlarını Ulubey Yenisayaca Mahallesi Kirazlık Mevkinde bizler tepki vermeye mahalle halkının yanında yer almalarını beklemekteyiz. Ulubey TV ve Ulubey Yeni Dönem Gazetesi olarak bizlerde sürekli bu konuyu kamuoyunun gündemine taşıyarak bu doğa katliamına dur diyeceğiz. Yetkililer yapılan işin yasal olduğunu karayolları denetçilerinin izin ve takibi ile bu işi yaptıklarını söylüyorlar. Bizler de biliyoruz yasa dışı olmadığını ama  ormanları katletmek mi? gerekir. Başka yer mi? yoktu demek istiyoruz…

 

Sizden, en azından bölgede çekim yapmaya geldiğimizde orada olun ki sesimizi duyurabilelim. Aksi halde yapacak bir şey yok gibi görünüyor….

 

 

 

536 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın